החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
טאבים צד
דלג על טאבים צד
אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה
סוף אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה

יעקב פיסנטה -תערוכה "סולמות יעקב"

27/06/2010

תערוכות קיץ \ פרויקט קיר אמן, הגלריות בבניין עיריית ראשון לציון

עבודותיו של יעקב פיסנטה צריכות רק את מבטם הפתוח של הצופים. פיסנטה , יליד ארגנטינה, אדריכל ואמן תושב ראשון לציון,  מצייר ורושם משנות ה-70 של המאה ה-20. התמונות הפנטסטיות נשענות על מסורת ציור ורישום כמו גם על זרמי אמנות, איתם הוא מתכתב ויוצא מהם אל עולמו.

העבודות מחזיקות מבט מפוכח על עולם מורכב, שיש בו הרבה עצב, ביקורת והומור. "הזמן עובר כיון שיש בעולם שעונים" ופיסנטה מרשה לעצמו להשתעשע עם השעונים."כולם שווים אבל יש ששוים יותר", וכך מול 'אמת סוציליסטית' לא ישימה, או אבסורדית מתמודד האדם הפשוט ב בירוקרטיה, עם חברי הכנסת ושאר בעיות והבלי עולם. תוך כדי ציור ותכנון העבודות הוא מנסה גם להתמודד עם פרספקטיבה בד בבד עם בעיות גלובליות כמו 'המעבר מהעיר אל הכפר'. ב'ביקור במוזיאון' הוא משלב ביקורת סמויה של הצופה מול יצירות שאינן מובנות לו.

ויש גם סימבוליות פרטית: בחלק מהתמונות הוא משלב בלון שעף, סמל לאכזבה, קריעת הציור לשניים, תמונה בתוך תמונה, יציאה מן התמונה, כל אלו הם סמלים לעולם מורכב ואישי. ה"אישונים" או ה'מנטשעלאך' של פיסנטה מופיעים כמעט בכל הציורים והם שובי לב. יצורים אחידי מראה, דוביים משהו, כפינגווינים מתנדנדים, חסרי אפיון אישי, תוי פנים, אבל מציצים, סקרנים, מצפים, ומעניקים חיות ותנועה אל תוך תוך התמונה.

על יצירתו המגובשת כתב פרופ' גדעון עפרת  "מקרה מיוחד של צייר חורבות הוא יעקב פיסנטה (1922), ארכיטקט וצייר מראשון לציון, היוצר בשוליים של עולם האמנות ואינו חדל לעצב עולמות אילוסטרטיביים-סוריאליסטיים, המשלבים בתמימות לכאורה הומור ואפוקליפטיות, ובהן מככבות דמויות מיניאטוריות לרקע חורבות". מתוך קטלוג התערוכה 'מחורבותייך אבנה', גלריה 'זמן לאמנות' , ת"א, 2003

אפי גן \ אוצרת

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד