החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
טאבים צד
דלג על טאבים צד
אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה
סוף אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה

הזמנה לפתיחת תערוכות חדשות

כסותה

המילה 'כסות' במקרא מתייחסת אל בגד האישה. בגד הינו כיסוי גוף אשר בניגוד לכיסוי גוף טבעי, כפרווה או נוצות, מיוצר באופן מלאכותי. בהתאם להגדרה של חוקרות הלבוש היגינס ואייכר לבוש הוא אוסף של מודיפיקציות של גוף האדם ותוספות לגוף. (כגון: משקפיים, תכשיטים וכדומה). 

בגדים משמשים לכיסוי חלקי הגוף, להגנה מפני קור וחום וכן לנוי. הרמב"ם בהתייחסותו לפסוק מספר שמות רואה במילה 'כסותה' בנוסף ללבוש גם כמדור (מעין בית מינימלי), רכישת כלים לשימושה, מיטה, כלי לישיבה, כלי אכילה ושתייה, ואף תכשיטים וכלי איפור נכללים בכלל כסותה.

מיום שחווה ואדם אכלו מפרי עץ הדעת, נעשה לבוש בני האדם, ועוד יותר מכך לבוש בנות חווה, לאחד הביטויים הבולטים ביותר של נורמות ההתנהגות החברתית, ובו יכול להתבטא גם חופש הפרט, וגם הכפייה של הכלל על הפרט.           

בחברות שונות ובתקופות שונות בתולדות האנושות אנחנו יכולים למצוא שונות גדולה מאוד ברמות המקובלות של הכיסוי והחשיפה של גוף האישה - מחשיפה מלאה של נודיסטים, דרך הביקיני, חולצת בטן, מיני ועד לבוש תלמידות האולפנות והנשים החרדיות והכיסוי המלא של הנשים מהמוסלמיות על ידי הצ'דור באיראן או הבורקה באפגניסטן. 

בתערוכה זו מציגים צלמים שונים מרביתם חברי עמותת הצלמים של ראשון לציון,  את פרשנותם האישית לכסות הנשית. ניתן לראות גם ביטוי נשי אישי וגם את ביטויה של הכפייה של הכלל על הפרט כדוגמת חיילות ונשים הלבושות בסארי ההודי המסורתי. 

אין בתערוכה זו העברת ביקורת אלא אמצעי לשיקוף תמונת מצב. אנו חיים בעידן בו הגדרת הזהות האישית כפופה לדימוי החזותי, האובייקטים בהם אנו בוחרים לכסות את גופינו מעידים על תרבות, נורמות, וערכים. התערוכה מעלה שאלות על זהות נשית וזהות פרטית והיחס ביניהם. 

אוצרת התערוכה: עדי אנג'ל,  
תחום אומנות, אגף אמנות כותרים ומורשת , החברה העירונית ראשון לציון
שלכת בעיר
השלכת היא אחת התופעות היפות והמעניינות שבטבע.  בסתיו, יורדת הטמפרטורה ונעשה פחות חם מהקיץ, מתקצרים הימים ועלי העצים לא מקבלים מספיק אור כדי לבצע את תהליך הפוטוסינתזה שחשוב לבריאותם. העצים רחבי העלים מכינים עצמם לחורף, לעונה הקרה. כדי לא להינזק מפגעי הקור מפחיתים העצים את שטח הפנים, ע"י השלכת העלים. לפני שהעלים נופלים לקרקע מופיע משחק צבעים מרהיב, עלים ירוקים עוברים שנויים ובעקבותיהם מופיעים צבעי צהוב, כתום , אדום וכל הגוונים שביניהם. 

צבעי השלכת ובעיקר האדום מאפשרים לעלה להישאר מעט יותר על העץ ומאפשרים לעץ 'לשאוב' את שארית החומרים המזינים מהעלים ולנצלם עד תום.  הופעת 'צבעי שלכת' ביערות שלא בעונת הסתיו, מאפשרת ליערנים לאתר בעיות. הופעת השלכת בסתיו מייפה את סביבתנו.

תערוכת צילום זו נעשתה בשיתוף מנהל תכנון ובניה בעירייה וזאת במסגרת מיזם 'שנת היער העירוני'. 

'יער עירוני' הינו שם כולל בהגדרה לכלל העצים הנמצאים בתחום הרשות העירונית. ההסתכלות על כלל העצים במרחב העיר כ"יער", מסייעת לתכנון ולניהול הטיפול בעצים בעיר, תוך הערכות לצרכים עתידיים, כגון: חידוש והחלפת נטיעות, טיפול במחלות, הוספת נטיעות וכדומה.

בחרנו ל'מנף' את נושא העצים בעיר, במטרה להעלות את מודעות התושבים לעצים ולחשיבותם במרחב העירוני. בעיר כולה ובעיקר בעיר הוותיקה, מצויים עצים אשר מלוים את התפתחותה של העיר משנותיה הראשונות. 

הצילומים המוצגים בתערוכה מציגים את העצים באחת העונות של השנה. בעזרת תצלומים אלו אנו מקוים להגיע לליבם של התושבים, להשפיע לטובה על יחסם לעצים במרחב העירוני כולו וגם לזה הסמוך למגורים. 
אנו מבקשים להציג את הפן היפה והתורם לאיכות חיינו של עצים בעיר.

יוזמת מיזם 'היער העירוני': טל קוויתי – אדריכלית נוף, עריית ראשון לציון

אוצרת התערוכה:  עדי אנג'ל, תחום אומנות, אגף אמנות כותרים ומורשת , החברה העירונית ראשון לציון

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד