החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
טאבים צד
דלג על טאבים צד
אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה
סוף אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה
טיול לכוכב הגבינה


ההצגה טיול לכוכב הגבינה מציגה סיפור קטן, פשוט ומעורר הזדהות: שני ילדים בודדים מאוד, גיל ושאול, נפגשים בגינה ויוצאים למסע דמיוני בחללית. תוך כדי ויכוחים, הסכמות והמצאות לרוב הם מגיעים לכוכב שומם שעשוי כולו מגבינה. במהלך ההרפתקה המשותפת מתברר להם שהפכו בעצם לידידים.

טיול לכוכב הגבינה היא הצגה מינימליסטית: היא נוצרת באמצעים בסיסיים ביותר, כפי שקורה במשחקי דמיון של ילדים: אין בה תפאורה, אביזרים או תלבושות מיוחדות, מלבד ספסל קטן ושני כובעי טייסים. אבל דווקא מינימליזם זה הוא מקור קסמה של ההצגה: הוא אינו נובע מאילוצים תקציביים או ארגוניים, אלא מבחירה אמנותית מכוונת של היוצרים; כיוון שזוהי הצגה על עולמם של ילדים, עולם שיש בו מקום מרכזי למשחקי דמיון, בחרו היוצרים ליצור את ההצגה באמצעים הדומים לאלה של משחק ילדים. הם  בוראים לעינינו עולם שלם תוך שימוש בגוף, במילים ובקומץ אביזרים: ספסל מונף אל-על, שתי ר
גליים או יד שמציצות מאחורי הקלעים.

אפילו הסאונד הוא על טהרת קולם הטבעי של השחקנים: טרטור של טלפון, הד העולה מתוך בור של גבינה או שיר קצבי מדבק.

באמצעים אלה גורמים השחקנים גם לנו, הצופים, להשלים בדמיוננו את החסר על הבמה, כעין שותפים סמויים למשחק הילדים. בה בעת, כצופים מן הצד, אנחנו מתפעלים מן היכולת הילדית - ולמעשה האנושית בכלל - להתעופף ממציאות היומיום האפורה באמצעים מצומצמים כל כך אל מחוזות של קסם ושעשוע.

אבל הנושא העיקרי בטיול לכוכב הגבינה הוא הצורך בידידות והקשיים הכרוכים בכך. באופן טבעי, זהו נושא מרכזי בהצגות ילדים רבות. ערכה של הצגה זו נובע מיכולתה להציג את הנושא כמו דרך עיניהם של הילדים עצמם. גיל ושאול הם שניהם ילדים מנודים, שהתנהגותם מעידה על קושי חברתי. אבל עם התפתחות היחסים בינהם המחזה אינו שם בפיהם דברי לקח ומוסר השכל: הוא פשוט עוקב אחר התנהגותם ברגעים קטנים של חולשה, כעס, ביישנות ושמחה, ומניח לצופים, צעירים כמבוגרים, להסיק את מסקנותיהם מתוך צחוק והזדהות. 

  

מיועד לכיתות: גן- ג'

 

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד