החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
טאבים צד
דלג על טאבים צד
אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה
סוף אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה

למרות שאיננו דוברי יידיש שפת ההצגה דברה אל ליבנו

גל גפן גליון 2009 - 15/10/09
במסגרת פעילות סל תרבות עירוני, לילדים ובני נוער, לילדים ובני נוער בראשל"צ, עלתה בשבוע שעבר במופת ההצגה היידישפיל "גבירטיג" בה צפו כשבע מאות תלמידים בתי הספר התיכוניים בראשל"צ

ההצגה המוזיקלית המקורית "גבירטיג" של יהושע סובול, בבימויו של יצחק שאולי ובכיכובו של יענקלה בודו, מבוססת על יצירתו ועולמו הססגוני של מרכדי גבירטיג, גדול הטרובדורים היהודים, אשר חי בין השנים 1877-1942.

ההצגה מעלה את סיפורם של צמד גיבורי המחזה היוצאים לחפש את שרידי עברם ואת קרוביהם שאבדו.  השניים פוגשים בדרכם טיפוסים שונים החל מרבים מכובדים, וכלה ביצאניות. ההצגה אשר מלמדת פרק על התרבות היהודית העשירה של טרם מלחמת העולם השנייה, משלבת בדרך טבעית את שיריו של גבירטיג, שהפכו במרוצת השנים ללהיטים, שהפופולארי בהם:"העיירה בוערת", שהפך ל"המנון" יהודי בתקופת השואה.

הנושאים בהם עסק גבירטיג מקיפים את כל תחומי החיים של עם: עוני, מצוקות, שמחות, אהבות, געגועים, הומות, מחאה חברתית וגם פוליטית.

מנהלת סל תרבות עירוני ד"ר הילה דוד: "לצפיה בהצגה "גבירטיג" ערך רב, שכן, מעבר להתוודעותם למשורר מרכדי גבירטיג עברו התלמידים מסע קסום, אל נבכי התרבות היהודית העשירה של טרם השואה".

מנהלת הרשות לתרבות ואומנות רות מקבי: "מדובר בפרוייקט ארצי מיוחד ששותפים לו תיאטרון "היידישפיל", משרד החינוך וסל תרבות ארצי, ומטרתו לקרב את הצופים הצעירים לעולם שאבד בשואה. שתי ההצגות ניתנו כמחווה לעיר ולתלמידי המשלחות לפולין על ידי מנהלת פולין ותיאטרון היידישפיל".

ואכן התלמידים נתנו ביטוי לחווייתם ואמרו: "למרות השירים בשפה היידית ותיאורו של עולם הרחוק ברוחו ובדמויותיו מעולמנו, שפת ההצגה דיברה ונגעה לליבנו".
הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד