החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
טאבים צד
דלג על טאבים צד
אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה
סוף אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה

סיפור אהבה ארץ ישראלי

27/04/2010

ראשית, אנו מביאים את דבריה של פנינה גרי אשר כתבה וביימה את ההצגה וזהו ספורה אישי.
"ספור אהבה ארץ-ישראל", למה, פתאום, עכשיו?....

זה היה לפני 10 שנים. הכול התחיל מחיבור "שורשים" שהנכד שלי התבקש לכתוב בכתה ו' . ספרתי לו על נעורי בנהלל, המושב בו נולדתי והתחנכתי. הוא כתב קראו את חיבורו בכיתה והתלמידים לא האמינו שכך באמת היה. הפער בערכים שגדלנו עליהם במושב, לבין חברי נכדי העירוניים היה כל כך גדול, שהחלטתי שצריך לספר להם יותר, לשתף ולידע אותם במה שקרה פה בהתחלה... אפילו מלחמת העצמאות נתפסה בעיניהם כהיסטוריה רחוקה של עם ישראל...

ספרתי לו את סיפורי נעורי, משנת 1942 ועד 1948, ואז גם כתבתי את הסיפור בסגנון של מונודרמה, אבל טמנתי במגירה, חששתי, לא העזתי....רק לאחר מלחמת לבנות השנייה, כשהופיעו בעיתונים שני סיפורים מאוד דומים לשלי, חשבתי: זה לא הסיפור הפרטי שלי, זה סיפור של כולנו.

רציתי, בעידן של ציניות ונדידה מארצנו, להקים מצבה צנועה לזכרם של הבחורים הנפלאים האלה, שהיו באמת ובתמים מוכנים למות כדי שתקום לנו מדינה.

ההצגה מוקדשת לזכרו של חברי עלי בן צבי, פלמחניק וחבר קיבוץ "בית קשת" שנהרג במלחמת העצמאות, בחודש מרץ, 1948. העלילה מספרת את סיפור היכרותנו, אהבתנו ונפילתו, כמה ימים לפני החתונה.

חיפשתי שחקנית צעירה שתתאים ושתוכל לשחק את דמות הנערה ולאחר שראיתי כמה הצגות סיום בבתי הספר למשחק, גיליתי באחד מהם, (מיסודו של יורם לוינשטיין) את עדי בילסקי, שהיה במשחקה משהו אמיתי וכובש ומיד חשתי שיש בה את האופי והאישיות שאני מחפשת.

עבדנו כשבעה חודשים, שלוש פעמים בשבוע, אצלי בבית, צרפנו עוד יוצרים, רנה שרת לעיצוב התנועה, אבי וורצל לתפאורה, יניב לוי: ערכיה מוזיקלית ויצאנו לדרך בעזרתו של יורם לוינשטיין שהעמיד לרשותנו אולם לכמה הצגות למוזמנים. הנהלת תיאטרון גבעתיים הייתה, ראתה ואמצה אותנו, המפיקה חני, מנהלת "חני – העמותה לקידום תיאטרון מובחן" מייצגת אותנו והקהל בא: "מפה לאוזן", מתרגש, צוחק ובוכה.... ההצגה הפכה ממש להצגת "פולחן" של אנשי דור תש"ח, סבים, בנים ונכדים.

אחרי שראה את ההצגה, הנכד החייל שלי שאל קצת בציניות: סבתא, האם היו אז רק "אנשים טובים"? – כמובן שלא. גם אז היו משתמטים, היה "שוק שחוק", אבל אלה שאני הכרתי, הבנים של דור החלוצים הראשונים, חברי תנועות הנוער, אנשי הפלמ"ח, אותם אני זוכרת כאלה, לא הגזמתי, כאלה הם היו ואני מנסה להקים להם מצבת זכרון.

בתודה
פנינה גרי

לקראת הצפיה אנו ממליצים לספר לתלמידים כיצד נולדה ההצגה (נושא "שורשים" של הנכד של פנינה גרי, ראו למעלה)

- לתלמידים אפשר לתת להכין עבודה על התקופה המדוברת 148 – 1942. טרום הקמת המדינה והקמתה וכן על ה"פלמ"ח".

- רצ"ב קטעי "חדשות" מתוך ההצגה השופכים אור על הפן ההיסטורי של ההצגה.
- לאחר ההצגה אפשר להקדיש דיון בנושא ה"ערכים" של הנוער של אז לעומת היום.


סיפור אהבה ארץ ישראלי (חדשות)

קול ירושלים: החדשות

4.11.1942 המחנה השמיני הבריטי, בפקודו של גנרל מונטגומרי, זכה בניצחון מכריע  ב"אייל-עלמיין". הצבא הגרמני בורח מצפון אפריקה. הוסר האיום של פלישה נאצית לארץ ישראל. הישוב היהודי ניצל מסכנת השמדה!

28.11.1942 הנשיא רוזוולט הגנרליסימו סטלין וראש ממשלת בריטניה מר וינסטון צ'רציל, נפגשו בפעם הראשונה בטהרן והחליטו על מועד הפלישה לאירופה.

8.5.1945 גרמניה נכנעה ללא תנאי !!!   המלחמה הקשה ביותר בתולדות האנושות הגיעה אל קיצה! צ'רציל טילפן לסטלין וטרומן: זוהי שעתנו הגדולה ביותר! הערב יוכרז השלום!

27.9.1945 יושב ראש הסוכנות היהודית, מר דויד בן גוריון, דורש מהממשלה הבריטית לבטל את "הספר הלבן" שאוסר עלית יהודים לארץ ישראל, ולהקצות מיד 100.000 סרטפיקטים לניצולי מחנות המוות.

29.6.1946 הצבא הבריטי ערך מצוד על ישובים וקיצובים רבים במטרה לגלות נשק. עוצר הוטל על תל אביב וירושלים. 2718 אנשים נעצרו, ביניהם משה שרת, חבר הנהלת הסוכנות, חברי הועד הלאומי והרביזיוניסטים. הייתה זו "שבת שחור" לישוב היהודי.

20.7.1947  אוניית המעפילים "יציאת אירופה תש"ז" על 4550 מעפיליה, ניצולי השואה, נתפסה על ידי הברטים וגורשה חזרה לגרמניה. הפליטים שסירבו לרדת, הורדו בכוח, תוך התנגדות עזה.

 

29.11.1947 עצרת האו"ם מתכנסת בשעה זו כדי להחליט על חלוקת ארץ-ישראל. הועדה ממליצה שלידי היהודים ימסרו שטחים בנגב, ברצועת החוף ובגליל המזרחי, סך הכל 38% משטחה של ארץ ישראל. 62% יקבלו הערבים העיר ירושלים תהיה תחת פקוח בין לאומי תכנית החלוקה אושרה על ידי מליאת האומות המאוחדות ברוב של 33 ארצות בעד, 13 נגד, 10 נמנעו!

10.1.1948 כוחות סורים פולשים לצפון הארץ. ההתקפה על כפר סולד ועל קיבוץ דפנה נהדפה. הותקפו גם רמת רחל וגוש עציון. ל"ה לוחמי פלמ"ח וחי"ש שהיו בדרכם לעזרת גוש עציון הנצור, הוקפו ע"י המון ערבי, לחמו עד הכדור האחרון ונפלו בגבורה.

16.3.1948 ה' אדר ב' תש"ח שבעה בחורים מקיבוץ בית-קשת, חברי הפלמ"ח, ממייסדי הקיבוץ, נרצחו כשהוקפו בשדות הקיבוץ על ידי מאות ערבים שארבו להם במלכוד מתוכנן.

15.5.1948 ה' באייר תש"ח הכריזה על הקמת מדינת ישראל.

מתוך קטעי החדשות לעיל מומלץ לעבור על האירועים ההיסטוריים לפי קטעי החדשות שצויינו.
 

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד