החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
טאבים צד
דלג על טאבים צד
אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה
סוף אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה

"הנחשול" בסל תרבות עירוני

במסגרת פעילות סל תרבות עירוני, צפו 1200 תלמידי שכבות ח' – יא' מקרית החינוך ע"ש חיים בר לב וחט"ב "טביב", בהצגת "הנחשול" של תיאטרון אורנה פורת לילדים ונוער, אותה כתבה צביה הוברמן בבימויו של רועי שגב ההצגה שעלתה בשבוע שעבר בהיכל התרבות, מבוססת על סיפור שארע בסוף שנות השישים, בתיכון בארה"ב.

רון ג'ונס, מורה להיסטוריה בתיכון המקומי, ערך ניסוי חברתי באמצעות תלמידיו, כדי להשיב על שאלתם כיצד קרה שהנאצים פעלו מבלי שהגרמנים התנגדו להם. ג'ונס דרש מהם עמידה בחוקים נוקשים ומשמעת קיצונית והטיל על המסרבים סנקציות קשות.

בניסוי למדו התלמידים כיצד מנהיג כריזמטי ושתלטן מסוגל להשתלט על חירות המחשבה ועצמאותה של הקבוצה, ההולכת אחריו בעיניים עצומות, באמצעות דיכוי. בהצגה משתתפים שמונה שחקנים והיא מלווה בהקרנת קטעי וידאו רבים, הממחישים את הכוחניות הדורסנית וכן את אפקט ה"עדר" ושלטון הפחד.את דמותו של המורה הכריזמטי מגלם השחקן אייל שכטר.

תוך כדי הניסוי, חברי הקבוצה גיבשו זהות חברתית, המייחדת אותם כמו שם לקבוצה, בגדים זהים, הצדעה אחידה וסמל וכן הונהגו בה נורמות התנהגות כמו החובה לציית, לנהוג באופן אחיד ואף להלשין על חברי הקבוצה הבוגדים. מטרות הקבוצה היו לשמור על ייחודיותה ולהרחיב את היקף חבריה.

בתוך כך נמסר כי ההצגה, אשר ריתקה את התלמידים, לימדה אותם כיצד דיכוי, שלטון יחיד וטוטאליטריות אינם רק מושגים הנלמדים בשיעור, כי אם תופעות העלולות להתרחש בכל חברה, ויותר מכך העניקה להם שיעור חשוב אודות הצורך בשמירה והגנה על דמוקרטיה.

 

 


 

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד