החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
טאבים צד
דלג על טאבים צד
אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה
סוף אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה

המכשפה בדלת ממול

טרם סיום שנת הלימודים צפו במסגרת סל תרבות עירוני 1300 תמידים מבתי ספר יסודיים בהצגה "המכשפה בבית ממול" של תיאטרון המדיטק. ההצגה עלתה השנה ארבע פעמים על במת היכל התרבות ובסך הכל צפו בה 2500 תלמידים.
 
במרכז ההצגה שלושה מתבגרים מנוכרים זה לזה בשגרתם, חוברים במפתיע ועורכים מסע בילוש אחר השכנה "המכשפה", אישה בודדה ו"מוזרה" ששמועה אודות כוחות הכישוף המוטמעים בה, הגיעה לאוזניהם. שלושת המתבגרים, איילה "השמנה" המוחרמת, יואב "הנמוך והחלש" ואיתי הספורטאי והמנהיג הטבעי, מחליטים לפתוח את חידתה ובתוך כך מתגנבים לביתה של "המכשפה" (עירית נתן בנדק)
פוגשים בה במפתיע, נאלמים דום ומבוהלים. על השלושה עוברות חוויות משונות, בעיקר כשהם מגלים כי אין להם דרך חילוץ מאחורי הדלתות הנעולות.

בין השיחות והמריבות ביניהם מתגלות דמויות שונות מאלה שהוצגו קודם לכן, איילה, השמנה והדחויה, מתגלה כבעלת כישורי משחק שירה וריקוד, ובעלת תעצומות נפש חזקים, יואב, "החלש/ הנמוך והנגרר", מתגלה כמצליחן ומדבר עם איילה למרום החרם ולא אכפת לו מה יגידו עליו ואיתי, מלך הכיתה, זה שכולם נושאים עיניהם אליו חי בחרדה מתמדת, פועל יוצא של יחס האב כלפיו, הרודף אותו כצל בכל מקום. בהצגה משולבים רגעים קומיים רבים, המקלים על העוצמות הרגשיות ומעדנים אותן מצד אחד, אך גם מאירים ומדגישים אותם במובנים אחרים. כך למשל, כשבעודם שרויי בתוך המלכודת בבית ה"מכשפה" הם מפרשים מתוך הלחץ מצבים תמימים בדרך מיסטית. הפחד והחששות מזינים את עצמם ומורידים את ההגנות, מה שמעורר סיטואציות קומיות כאמור, אך גם מאפשר לחוויות אישיות כואבות לעלות ולחשוף את החולשות האנושיות של כל אחד מהם.

מנהלת סל תרבות עירוני ד"ר הילה דוד, מסבירה את הרציונל בבחירת ההצגה בוסף השנה ואומרת: "באמצעות שימוש רבה בהומות מתוחכם, עוסקת ההצגה בדימוי עצמי, בבדידות חברתית וביחד לשונה ולחלש. מוסר ההשכל שהילדים יכלו להפיק ממנה הוא כי לכל אדם קיימות נקודות חולשה וחוזקמתחת לשכבות ההגנה וכי לכל אחד פחדים וחששות משלו, ובעיקר כי התדמית זו תרמית"

גל גפן 4/7/13 גיליון 2197
 

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד