החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
טאבים צד
דלג על טאבים צד
אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה
סוף אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה

המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה

גל גפן 23/10/14 גליון 2262

סל תרבות עירוני העניק מחווה אמנותית לתלמידי שכבת י"ב, שיסיימו את לימודיהם במערכת החינוך העירונית השנה. על סיפו של חג הסוכות, צפו 2,500 תלמידי י"ב מכלל התיכוניים בעיר, בהצגה "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה" של תיאטרון בית לסין.

ההצגה, אשר בוימה על ידי גלעד קמחי וזכתה לשבחי הביקורת, מבוססת על רב המכר של מארק האדון. במרכזה, כריסטופר בון, נער מבריק, נבדל בחברה. כריסטופר מודע לעובדות היותו שונה משאר בני גילו, וכי קיימות אצלו בעיות התנהגותיות בשל תסמונת המאפיינת אותו; נרתע ממקומות הומי אדם, איננו מדבר עם אנשים לאורך זמן,מזונו מוגבל וקבוע, דוחה ארוחה עם אחד ממרכיביה נוגע באחר, צבעי החום והצהוב מעוררים בו סלידה ורתיעה, אינו שם לב לכעסים ועוד. כבר עם תחילת ההצגה ברור לכל שכריסטופר "זועק" מתוך גרונו הכואב, והא מתוודה ומספר כי מורתו שיבון בבית הספר המיוחד, סברה כי טוב יעשה אם יכתוב סיפור על חייו ותחושותיו וכך עשה, וזה גם מה שיצק תוכן מלא ומשמעותי להצגה הנפלאה, שקשה להישאר אדיש אליה. היא גם זו שמנסה לפתוח בפניו את קשת הרגשות האנושית המגוונת כל כך בסיוע ציורים של סמיילי בהבעות שונות. בתפאורה הבולטת בייחודיותה, מעמיקה את עולמו המט ליפול ומפתיע בכל רגע, העשוי מגירות בתוכן חבוי עולם רגשי מנותק וקשה לפענוח, המעורר רגש רב אל מול הסובבים אותו.

כאמור כל אלה ועוד נמצאים בתוך ארגזי ארכיון בדומה לארגזים וירטואליים, המצויים במוחו ממודרים ומוגדרים. כל העובדות ממוינות לפי קטגוריות. הצבע השולט בתפאורה, הינו צבע מתכתי מטאלי, המשלב בתוכו חלקיקי מתכת המחזירים את תאורת ההקרנה. לאורך ההצגה כולה מוקרנים קטעי וידאו על התפאורה המתכתית, אשר מנסים, אף הם, לתאר את צורת הראיה של כריסטופר על העולם.

במהלך ההצגה עובר כריסטופר מפנה בתהליך התבגרותו. הוא מגלה שמבוגרים משקרים ונוטשים, מבטיחים ונעלמים, בוגדים ורוצחים. הוא שואב כוחות ומתעודד מהיכולות של עצמו, כמו הנסיעה לבד ברכבת ומציאת הפתרון לחלק מן התעלומה, ולבסוף גם מצליח לעשות את מבחן הבגרות ולהוציא ציון 100 בבחינה. את דמותו של כריסטופר מגלם השחקן נדב נייטס, בכישרון רב ומשכנע למדי.

דביר בר, תלמיד מקיף י"ב: "ההצגה אפשרה הצצה נדירה לחייהם של בעלי צרכים מיוחדים. מעניינת מרתקת ומעוררת מחשבות מתוך הזדהות עמוקה. אין ספק שחייו של כריסטופר תורמים לזהות את האחר. כידוע קשה לחלק מהחברה לקבל אנשים כמותו, והם מוצאים את עצמם ללא הגנה".

כריסטופר של סוף ההצגה הוא אדם צעיר, מעודד מהצלחותיו ומאמין בכוחו וביכולותיו .המחווה, אשר ייחודית לעיר ראשון לציון היא פרי שיתוף פעולה נרחב בין החברה העירונית – הרשות לתרבות ואמנות וועד ההורים העירוני, היכל התרבות, סל תרבות ארצי וסל תרבות עירוני.

כחלק מתהליך ההכנה לקראת הפייה בהצגה נפגשו כל רכזות סל התרבות ביער עם דרמטורג הבית של תיאטרון בית לסין, אבישי מילשטיין. במהלך המפגש שיתף אותן אבישי בדר העבודה של הדרמטורג והתמקד ביצירה "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה" ובייחודיותה.

מנהלת סל תרבות עירוני, ד"ר הילה דוד: "בכל שנה אנו מבקשים שמופע המחווה יהיה כזה המשלב בתוכו גם ערכים אמנותיים גבוהים וגם אמירה ערכית ומוסרית. אני מאד שמחה שבמופע השנה הצלחנו להשיג את שתי המטרות הללו והענקנו לתלמידי י"ב מחווה משמעותית במיוחד. אני מודה לכל משתפי הפעולה בפרוייקט".

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד