החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
טאבים צד
דלג על טאבים צד
אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה
סוף אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה

תערוכה בבית יד יבנים - מעבר לאפר - בברלי גיין סטוארט

בברלי גיין סטוארט- אמנית בריטית יהודייה, אשר חיה ומתגוררת בלונדון. מתארת בשיחותינו אודות התערוכה מתארת את הקושי שהתעורר סביב השמירה על הקהילה היהודית בתקופת הסגרים של הקורונה. קהילה שרגילה להתאגד ולהיפגש סביב בית הכנסת, לא יכלה לקיים זאת ונאלצה כמו כולנו להסתגר בבית. הדבר הוביל אותה לחשוב על כל אותם קהילות יהודיות ברחבי אירופה שבית הכנסת שלהם נהרסו, הושמדו והוכחדו יחד עם תושביהן. בתערוכה זו מוצגים הדפסים של בתי כנסת ישנים ברחבי אירופה אשר היו פעם לפאר והדר של הקהילות היהודיות שחיו שם ונכחדו במלחמת העולם השניה. בברלי גיין בתבונה ורגישות רושמת תחילה בעיפרון ולאחר מכן בצריבה על פלטות מתכת לקראת ההדפס, את בית הכנסת על מצבם הנוכחי ההרוס והשבור.  

לאחר ההדפס של הדימוי היא מוסיפה רמזים על שהיה שם בעבר, בין אם בנגיעות של עלי זהב זכר פארו של המקום ובין אם דמויות המרמזות על מקומם בתוך בית הכנסת והקהילה שנעלמה, ואף  קרע פיזי של הדף נעשה כמרמז על הקרע הפיזי והנפשי של בני הקהילה. 
בברלי גיין קוראת לתערוכה זו מעבר לאפר- על אף שהנושא קשה וכאוב הסוף אופטימי ושמח. שרדנו, ניצחנו, העם היהודי לא נכחד וקהילות יהודיות עדיין ממלאות את בתי הכנסת, העם היהודי חי וקיים. בית הכנסת ההרוסים הם עדות למה שהיה ואיננו אך גם זיכרון לניצחון ולמה שלא ניתן שישוב עוד לעולם. 

"בהשראה מההסגר, נעילת דלתות בתי הכנסת, וחוסר הקשר הקהילתי, הובילו אותי לחשוב על רוחניות מעבר לפיזיות, והצורך לשרוד . בהשפעת הביקור האחרון שלי ברומניה, וחקירותיי במורשת היהודית, התוודעתי אל בבתי כנסת חסרי השימוש, ללא אדם, ללא רוח חיים.  הקהילות פשוט הלכו והתמעטו. הרחבתי את המחקר ונתקלתי בבתי כנסת אחרים במזרח אירופה שפשוט התפוררו מהזנחה או הרס.

סדרה זו של יצירות אמנות הן תחריטים שנוצרו מלוחות אבץ מבריקים, יופיים הפיזי נהרס על ידי השחתת המתכות בחומצות. עם קו, מרקם וצל, התמונות הנוקשות יצרו סיפור חדש עם מסרים  חדשים
לנזק הפיזי יש קווי דמיון לשואה ולמוות. הרס ועצב עוצבו חיים חדשים, שונים מהעבר. מוות ונטישה עוררו עוצמות חדשות. בין הצללים השברירים של הבניינים הרעועים האלה מרחפים זיכרונות היסטוריים ורוחניים. בחלל המתפורר שנותר, היהודים פעם התחברו באמצעות תפילה. בין השרידים  הרוח היהודית עודנה, ואפילו התפתחה וישראל נולדה. וכן, הרוח היהודית שרדה. 'מעבר לאפר' עוסק בהתחדשות ובניית תקווה לעתיד."

Beyond the Ashes - Beverley-Jane Stewart

אוצרת: עדי אנג'ל 


הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד