החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
טאבים צד
דלג על טאבים צד
אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה
סוף אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה

פסיפסיזם - דפנה שרתיאל

פסיפס - יצירת אמנות המורכבת מפיסות שונות היוצרות יחד תבנית חדשה. התערוכה המוצגת לפניכם היא פסיפס במלא מובן המילה. היא מורכבת מיצירות אשר החיבור ביניהן יוצר תבנית חדשה ואחרת הן בנראות והן במשמעות.

הפסיפסיזם של דפנה ניכר בכל עבודותיה, החל בבחירת הדימוי וכלה בשיטות העבודה. הדימויים שלה לקוחים מחיי היום יום, מהזיכרון הקולקטיבי ומעולמה הפרטי, והם נוגעים בכולנו. ברגישות רבה דפנה מצליחה לזהות אבני יסוד בהוויה שלנו. היא מזהה  ומעצימה  את הדברים שבשוליים, הדברים שאנו חולפים על פניהם יום יום ולא שמים אליהם לב או מעדיפים לא לשים אליהם לב. את אלו היא מערבבת עם דימויים וסמלים המנציחים רגעים מכוננים בהוויה שלנו כאן. המורכבות של פסיפס הדימויים יוצרת ערבוב בין הפרטי לבין הלאומי, בין האישי לבין הציבורי, ומעלה שאלות על הזהות, על התרבות, ועל החברה בה אנו חיים. דפנה יוצרת עבודות המשלבות אמצעים דיגיטליים עם טכניקות מסורתיות: פסיפס, הדפס וצילום. הפסיפסים מורכבים מאבני זכוכית בגוונים של כחול ולבן. הפסיפס הוא טכניקת עבודה עתיקה ואילו הדימוי ממנו נוצר הפסיפס מעובד במחשב השייך לעידן הדיגיטלי. הדימוי בפסיפס של דפנה עובר תהליך חכם של פיקסול עד לתמצית של הדימוי עצמו, דבר המאפשר לצופה לזהות את הדימוי אך משאיר גם מקום לדמיון. כמו הפסיפס גם ההדפס היא שיטת עבודה עמלנית ומורכבת מרבדים שונים של עשייה לכדי תוצאה סופית שלמה. הצילומים של דפנה יוצרים פסיפס של דימויים המרכיבים תמונה שלמה. וגם בהם בדומה לפסיפס ולהדפס היא משאירה מקום לפרשנות אישית ודמיון.  

על ידי הערבוב של הטכניקות והדימויים יוצרת דפנה בעדינות ובחכמה רבה מרחב חדש בו אנו נעים כצופים. הפסיכואנליטיקאי דונלד ויניקוט קרא למרחב זה "מרחב פוטנציאלי". מרחב  המתייחס לאזור הביניים של החוויה, השוכן בין הפנטזיה לבין המציאות. כך גם עבודותיה של דפנה, הקיום שלהן הוא במרחב שבין המתבונן לבין היצירה, במרחב שבין הזיכרון שלנו את הדימוי לבין הדימוי שהיא יוצרת. וכמו במרחב הפוטנציאלי של וינקוט גם אצל דפנה קיים פרדוקס. הפרדוקס הוא בהיותו של המרחב הפוטנציאלי מקום שכולל גם מרכיבים של דמיון וגם של מציאות, מבלי שהפכים אלו יפריעו זה לזה או שתתבקש בחירה ביניהם.
הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד