החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
טאבים צד
דלג על טאבים צד
אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה
סוף אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה

"אליעזר" - הצגת הבכורה

אתמול בערב (9/4/12) עלה לראשונה בהצגת בכורה המחזמר "אליעזר" בביצוע להקת הנוער המקצועית "קול ראשון" של החברה העירונית ראשל"צ בהיכל התרבות ראשון לציון.

המחזמר מורכב מסיפור מסגרת כתוב בסגנון עכשווי ומודרני ומשלב בסיפור המעגלי תמונות היסטוריות מחייו של אליעזר בן יהודה, יליד ליטא [1855 – 1922], שבגיל 17 התוודע לרעיון התחייה של עם ישראל וגאולת השפה העברית בארץ ישראל והחליט להקדיש את עצמו למטרה זו. ב- 1881 עלה אליעזר לישראל, נשא לאישה את אהובתו דבורה, והקימו בארץ את הבית העברי הראשון דובר העברית. בנו בן – ציון ששינה שמו לאיתמר בן אבי- עברית הייתה שפת האם שלו.

צילום סטילס + ווידאו: אבי קקון

החברה החרדית בישראל החרימה ורדפה את אליעזר בגלל מאבקיו להחייאת השפה העברית ולהנחלתה כשפת הדיבור בארץ, הם טענו כי שימוש בשפה העברית הוא חילול שפת הקודש! והלשינו לשלטונות התורכיים כי בן יהודה מסית למרד בשלטון, וכתב על כך בכתב העת "הצבי" שיסד. התורכים עצרוהו והוא ישב שנה במאסר.

לאחר מות אשתו דבורה, הגיעה חמדה אחותה לארץ ונשאה לאליעזר. יחדיו המשיכו במאבק להשלטת השפה העברית בארץ, רק ב- 1919 הכריז הנציב העליון הרברט סמואל על השפה העברית כאחת משלוש השפות הרשמיות בארץ. בן יהודה כתב ותרגם ספרים רבים, ספרי לימוד, ביניהם את "מילון הלשון העברית הישנה והחדשה", ותרם לשפה העברית אוצר מילים גדול ושימושי .

בתפקיד אליעזר בן יהודה הופיע ניב פטל- בוגר להקת "קול ראשון" וכיום שחקן בתיאטרון בית לסין ולהקת הנוער המקצועית "קול ראשון" של החברה העירונית ראשל"צ ביצעה את המחזמר- המופע יוצג לאחר מכן ברחבי הארץ.

מחבר ובמאי המחזמר: המחזאי ליאור וידושינסקי
ניהול מוסיקלי: פיני שפיגלר
תפאורה: מיכאל קרמנקו


קצת על הלהקה, הבמאי והמנהל המוזיקלי של הלהקה

להקת "קול ראשון" של החברה העירונית ראשל"צ, נחשבת ללהקת נוער מובחרת ומקצועית, ידועה בקרב שוחרי התרבות בישראל כפס היצור של כוכבי העתיד. מפורסמת ביותר משאר להקות הנוער הקיימות בישראל.


חבריה הם שחקנים, זמרים ורקדנים מוכשרים ומחוננים שנבחרו בקפידה , גילם נע בין 14 – 18, הלהקה מופיעה למעלה מ- 20 שנה על בימות הארץ והעולם, העלתה מופעים כמו: "בדרך ללטרון" עפ"י ספרו של רם אורן, "סיפור הספסלים", גירסה ישראלית לסיפור הפרברים, "מולייר בג'ינס" סיפור חיי ז'אן בפטיסט מולייר, "קברייטינג"- מחזמר אירוני לתקשורת בישראל, "אזמרלדה"- מחזמר לספרו של ויקטור הוגו הגיבן מנוטרדם, ועוד, כל המחזות חוברו על ידי המחזאי ליאור וידושינסקי.

חברי להקת "קול ראשון" רובם מצטרפים לאחר סיום לימודיהם התיכוניים ללהקות צבאיות, לתיאטראות, תזמורות, הרכבים, להקות מחול. בין בוגרי הלהקה ניתן למנות את הזמרת מי פינגולד, את בימאי התיאטרון גלעד קימחי, את כוכב הילדים חיים זינר, אוהד יהודאי, שחקן התיאטרון הקאמרי ועוד כישרונות רבים ומוכרים שהמשיכו דרכם האמנותית בהופעות על במות הארץ.

ליאור וידושינסקי, מחזאי, יוצר ובימאי, זוכה פרסים רבים, העלה עשרות הופעות של מחזות שחיבר וביים לתיאטראות ולטלוויזיה, על המחזמר "אליעזר":  "השפה העברית חיה, נושמת ובועטת, כל יום אנו מתעדכנים במילים חדשות, ביטויים חדשים שנכנסים לחיי היומיום. אני רואה בהערכה רבה את יחסם של בני הנוער, למרות שהנושא רחוק מעולמם, הם מקבלים אותו בהתלהבות והזדהות עם הדמויות שפעלו והשפיעו במאה הקודמת, וככל שהם מתעמקים ברעיונות ובחומרים ההיסטוריים, נרקם סיפור אהבה בין חברי הלהקה לתולדות השפה העברית. אני חש כיצד בני הנוער חווים חוויה לא שגרתית, זו חוויה של מפגש מרתק בין שפה, תיאטרון ומוסיקה".

ליאור עיצב את תלבושות השחקנים בהתאם לרוח התקופה ובמיזוג תלבושות המאה ה- 21 תרם ליצירת  אווירה אותנטית מרגשת של המחזמר.

פיני שפיגלר – מלחין, מעבד, מנהל מוסיקלי על המוסיקה במחזמר "אליעזר": עבר היסטורי והווה עכשווי לא יוצרים פערים במחזמר, והמוסיקה ממחישה זאת. ביטוי מבחינת הזמן ניכרת בפתיחת המחזמר עם מחרוזת שירים של בריטני ספירס המושרים באנגלית. במחזמר 4 שירים חדשים שחיבר המחזאי ליאור וידושינסקי והלחין פיני שפיגלר. השיר "אליעזר בן יהודה" מסיים את המחזמר בעיבוד חדש של שפיגלר. להמחשת אווירה אתנית – תורכית, בחר שפיגלר לצרף שירים של גלעד שגב.

בני הנוער מזדהים עם שירי המחזמר החדשים ועם העיבודים המוסיקלים שהם ברוח התקופה, בלבוש עכשווי.

שפיגלר מנהל מוסיקלי של להקות זמר ייצוגיות, של להקות צבאיות, ניהול מוסיקלי והפקות אמנים כמו: שרית חדד, מירי אלוני, יזהר כהן, מיכל ינאי ועוד, הפיק עשרות אירועים מוסיקליים לצה"ל, ערוץ הילדים, רשויות מקומיות, מתנ"סים, חברות מסחריות.

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד