החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
טאבים צד
דלג על טאבים צד
אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה
סוף אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה

3 תערוכות חדשות בבית האמנים

שלוש תערוכות חדשות תיפתחנה בחודש פברואר בבית האמנים ראשל"צ: "קללה", קבוצתית, במסגרת כנס הלשון העברית. אוצרת: חגית אונמני רובינשטיין

סמדר קינן,
 "חבל דק" . אוצרת: חגית אונמני רובינשטיין


בגלריית החלון: אופירה שפיץ
, "קו. מחשבה. קו"אוצרת: ורה פילפול

פתיחה: 5.2.2022 בשעה 19.30

נעילה: 26.2.2022


המחשבה שהובילה אותנו בפרויקט זה הייתה חופש מהחלטות ובחירה כמעט עד רגע התלייה. קיר האמן בבית האמנים בראשון לציון, הוא ניסיון לזקק בחלל עצמו את תהליך העבודה המתמשך בסטודיו והדיאלוגים שהציפו כיווני וקווי מחשבה, ניסיונות בחומרים מוכרים וחדשים, לבטים, הצלחות וכישלונות שמכל אחד מהם נמתחו מסקנות, וניסיונות נוספים.אופירה עוסקת מזה מספר שנים בייצוגים גיאוגרפיים הנוגעים בטריטוריה, גבולות, טופוגרפיה, כמו גם לדימויי טבע ולזיכרון. עבודות המיפוי עשויות על גבי מצעים דו-ממדיים וגם גולשות לאובייקטים ומייצבים בחלל. הקו הרישומי בעל פנים רבות - פעמים הוא משובש ושבור ופעמים, מחוות הקו רציפות, מפותלות ומסתלסלות כמו סימנים מוסיקליים על גבי דפי תווים. התחביר הרישומי יוצר שפה קרטוגרפית מדומיינת שלעיתים מתרקם ממנו מעין סבך ומרחב אורגני צמחי, בעל עומס דימויי ועושר טקסטוראלי.

קווים ורישום המחברים מחשבה, מבט, היטל, לכדי שלם פרגמנטרי, תוך ניסיון לצור בתוך הריבוי והכאוס הגיון ושפה.קול קורא !!!

לרגל תערוכה העתידה להיפתח במסגרת אירועי כנס השפה העברית המתקיימים כמדי שנה בראשון לציון:

 

קללה

הקללה מידית, קתרטית, פותחת סתימות, מניעה, משחררת והופכת רע לטוב.

"תחום הקללות הוא עניין לשוני חשוב ומורכב. משפחת הקללות מכילה כמה וכמה סוגים, כיוונים ומודלים, ומגיעה אל העברית משפות שונות, ובראשן ערבית ורוסית. מערבית, מפני שאנחנו מבינים את משמעות המילים, ומרוסית – מפני שאין לנו מושג במה מדובר." רוביק רוזנטל , הזירה הלשונית.

הקללות הכתובות הראשונות נתגלו חקוקות על פני חרסים באזור מצריים וכנען אך מקורן הוא בשפה המדוברת בטקסים ורצפי פעולה סמליים כמו בטקסיי וודו. התחושה הכללית הסובבת את הקללה הינה של אפלה מבשרת רעות. מדובר באפשרותה של השפה להתערב במציאות להטות גורל, מטרתן לחולל שינוי. להתערב בסדר הדברים ולהניע אותם להטות אותם למקום אחר. אדם מקלל אדם האלים מקללים ומענישים ואף קורה שקללות הופכות לברכות וברכות לקללות

בתערוכה מוצגות יצירות אשר עושות שימוש או מתעסקות בקללה. יצירות בהן קיים מחבר בין מדיומים שונים והשפה העברית ועושות שימוש בקללה על פניה ושימושיה הרבים.   

התערוכה עתידה להיפתח בבית האמנים ראשון לציון בחודש פברואר 2022.

 

אוצרת התערוכה : חגית אונמני רובינשטיין 

 

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד