החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
טאבים צד
דלג על טאבים צד
אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה
סוף אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה

מכתב לאמני ראשון לציון

8/10/2010

לכבוד אמני ראשון לציון- חברי העמותה ומכותביה

שלום רב,

שמי שי זכאי, צלמת, אמנית רב תחומית, מייסדת ומובילה משנת 1999, את תחום האמנות האקולוגית בישראל. במקביל לייסוד העמותה- הפורום הישראלי לאמנות אקולוגית, ייצגתי את ישראל בכנסים ובתערוכות בעולם, הקשורות בתחום האמנות האקולוגית וכן השקעתי בתואר שני (MA ), שהוא הראשון מסוגו בישראל- "אמנות ומדיניות סביבתית". עם השנים, פיתחתי את הדיסציפלינה הזו בישראל, הן ברמה האקדמית- פיתוח קורס שנתי בתחום זה לאמנים ומורים לאמנות, לאנשי סביבה, ולקהל הרחב, והן ברמה האמנותית והמעשית, הפקת פרויקט דגל, שממחיש את הרעיונות האלה בשטח- שיקום נחל כיצירת אמנות, פרויקט שהקדשתי לו 3 שנים מחיי, ועדיין מטפלת בו, והוא ידוע בשם – "נחל בטון 1999-2002" .

בעמק האלה אני מנהלת מרכז לצילום ואמנות אקולוגית, שם אני מעבירה "פיתוח חשיבה יצירתית למען הסביבה", סדנאות, הרצאות ,קורסים וסיורים חווייתיים ביער ובנחל, גלריה לאמנות וייעוץ סביבתי וכן אוצרת ומפיקה אירועים סביבתיים גדולים כגון- יום כדור הארץ, יום המגוון הביולוגי, אירועים במוזיאון המדע, במועצה לישראל יפה, באולמי צוותא, בסינמטק ת"א, בגלריית סדנאות האמנים בירושלים, בתערוכות אמני הפורום בוונציה, בכנס ותערוכה ב"פסגת כדור הארץ" ביוהנסבורג, ב"כנס המים העולמי" ביפן, בתערוכת איכות הסביבה בישראל ועוד. 

אני מאמינה שאמנים צריכים לחזור ולהיות בין קובעי המדיניות ומקבלי ההחלטות, כפי שהיו במשך אלפי שנים. אמנים היו תמיד, מנהיגי השבט, השמאנים, הם הובילו קהילה ואיתם התייעצו. עם הזמן דחקו אותנו להיות מעין ועדת קישוט. כיום, עם התגברות האיומים הסביבתיים, אני מאמינה שלעסוק באסתטיקה בלבד, הינו מותרות שאני לא יכולה להרשות לעצמי. אני חושבת שאמנים, צריכים לגייס את כל כוח היצירה שלהם, לחקור סוגיות סביבתיות ולהגיב על המחקר שלהם ביצירת אמנות.

העיר ראשון לציון, מכילה, כמו כל עיר, ערכים לשימור מול מפגעים סביבתיים. העירייה גם מקיימת בשנים האחרונות פסטיבל בפסח, להעלאת מודעות סביבתית. זו יכולה להיות פלטפורמה טובה, לשיתופי פעולה בין אמני העיר, למחקר ולתגובה על בעיה סביבתית קיימת שרוצים להעלות את המודעות כלפיה.

אמנות אקולוגית היא מקצוע, שניתן להתמחות בו. בכל מקצוע חדש, יש ללמוד את השפה, ואת ארגז הכלים הרלוונטי. גם כאן, יש ללמוד את התחום, בבואנו לחקור סוגיות סביבתיות ולתרגם אותן ליצירות אמנות- אחת המשימות הקשות שאני מכירה בתחומנו. אני מזמינה אתכם לסדרת מפגשים מקסימה, חווייתית ומעוררת מחשבה, שאני בטוחה שתמצאו בה עניין רב, ותמיכה לאמנות שלכם.
במהלך המפגשים, ננסה לחקור וליצור נושא משותף שסביבו נכין יצירות לקראת פסטיבל הסביבה הקרוב בעיר.

אשמח מאוד לראותכם בקורס, ההרשמה באמצעות עמותת אמני ראשלצ.
בברכה,

שי זכאי.

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד