החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
טאבים צד
דלג על טאבים צד
אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה
סוף אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה

"כמוס בשפה" - תערוכה קבוצתית בגלריה העירונית לאמנות

תערוכה קבוצתית בגלריה העירונית לאמנות, ראשון לציון במסגרת כנס השפה העברית ה-12

הגלריה העירונית לאמנות ראשון לציון, מציגה זו השנה השניים עשר ברצף, תערוכה אחת בשנה המקשרת בין עשייה אמנותית עכשווית לשפה העברית. התערוכה, המוצגת בחמשת חללי הגלריה, מלווה את כנס השפה העברית "לשון ראשון" המתקיים בהיכל התרבות, ראשון לציון. 10 אמנים נוטלים חלק בתערוכה. 5 חדרי התערוכה מציגים אוסף סודות. באמצעות תמונה, קול, דימוי חזותי, מילה, משפט, או פרק בכתיבה אישית הם מצליחים להתבהר קצת יותר. כמוס\ גלוי כבמשחק 'מחבואים' מן הילדות.

 

בתערוכה נוטלים חלק יצירותיהם של 10 אמנים:

1.         יאיר לוי (קרמיקה ופורצלן)

2.         שרון רשב"ם פרופ ( מיצב רישום וטקסט)

3.         דורית פלדמן (וידיאו ארט)

4.         רתם רשף (ציור)

5.         אתי עמרם (ציור)

6.         גילה מילר לפידות (קרמיקה)

7.         מיכל בלייר (תחריט  ואובייקטים)

8.         דפנה שלום (מדיה מעורבת)

9.         מיכאל בן אבו ( ציור וטקסט)

10.       גדעון גכטמן (מיצב) 


לזכרו של גדעון גכטמן

העבודות המוצגות במסגרת התערוכה הקבוצתית 'כמוס בשפה' מהוות חלק ראשון מתוך כוונת הנצחה מתמשכת ומתחלפת לאורך השנה, לזכרו של האמן המוערך, תושב העיר, שהלך לעולמו לפני כעשור.

בגיל 33 הדפיס ופרסם גכטמן בשם משפחתו, מודעות אבל ברחבי העיר ראשון לציון, אשר הופיעו בעיתונים היומיים 'הארץ' וג'רוזלם פוסט' בעברית ובאנגלית. המודעות המבשרות על מותו 'ללא עת' העצימו את ההפתעה בדבר מותו המדומה באותה שנה הדפיס  מבחר מודעות אבל צבעוניות, מודעות בצבע על לוחות עץ ומודעות אבל נוספות ששילבו נורות ניאון צבעוניות שדלקו וכבו לסירוגין כמקצב פעימות הלב, הסמיכו את קצב החיים וקציבתם להכרזת המוות.במרכז החדר בגלריה ניצב 'דמוי- כד'  (מתוך סדרת 'דמוי –כד' 1989, צבעי שמן ולכה תעשייתית על פיברגלס). 'דמוי כד' מאזכר כדי קבורה, שהחזיקו עפרם של הנפטרים. 'דמוי כד' נצבע בצבע זוהר ולכה תעשייתית . גכטמן מוסיף עליו מדבקות זיכרון. לצדו מודעת אבל צבעונית ומוארת ואל החדר הגישה בעצם לא נגישה. הצופים נקרים אל פתחו כאילו צופים הם בחדר זיכרון שהעברית כמוסה בתוכו.

על האמנים ויצירותיהם:

דורית פלדמן

"ששפת האבנים הנני"- וידאו ארט (5:14 דקות), 2018
ציפי פליישר הלחינה מוסיקה לשירו של המשורר הסורי פואד רפקה שיר המושר בערבית, עברית וצרפתית. צירופי אותיות הטקסטים בשפות השונות נשזרו בדימויים החזותיים המרכיבים את עבודת הוידאו ארט. דורית בחרה מן הטקסט השירי ככותרת וכמהות היצירה הפלסטית שלה, את השורה השירית: "ששפת האבנים הנני", וברוח הטקסט נוצרו מטאפורות ויזואליות לתחביר המוסיקלי.

גילה מילר לפידות
גילה מילר לפידות עוסקת בפיסול קרמי. העבודה "שבעת ימי הבריאה II" היא עבודה אחת מתוך סדרה העוסקת בטקסט הבריאה התנ"כי. גילה מילר לפידות עוסקת בגילוי והסתר ביחס אל טקסט הבריאה.

יאיר לוי
אמן הקרמיקה יאיר לוי יוצר אובייקטים פעורים, נדמה שתוכנם עולה על גדותיהם, כאילו החומר מבקש לצאת, להיחשף לעין כל. נוצר מתח בין החומר השרוף לבין הפנים העשוי פורצלן עדין- הכומס סודותיו . העבודות כדיוקן עצמי של חיצוניות קשיחה ומחוספסת המגנה על פנים עדין ופגיע .

רתם רשף
רתם פיתחה טכניקת פעולה בצבע אקריליק מדולל על בד תוך שהיא מכניסה אל תוך הבד גם הדפסים של צורות מן החוץ. הציור מנסה להתחבר עם העולם. בדרך זו נוצרים דימויים למשל של ספריות רפאים.  אצל רתם רשף הספרים אינם מזוהים ורק ריבויים והיותם שייכים לעולם של צבע מחברת בין שפת האמנות והצבע לשפתו של אדם.

שרון רשב"ם פרופ
מציגה בגלריה מיצב העשוי רישומים שנדמה שנעשו בקו אחד, במהירות והן מסגירים ילדות, קשר, סודות,  ו'דלת סתרים' עשויה עץ שבנתה בגלריה היא סימן לצריף שהיה, תזכורת  למה שהיה ואיננו וחרוט רק בזיכרונה. זיכרונות כמוסים של ילדה הגדלה בחברת ילדים סגורה בקיבוץ.

מיכל בלייר
בלייר, מציגה סדרת אובייקטים קטנים ותחריטים מטופלים על נייר. האובייקטים הם כקפסולות כמוסות המסגירות סודות.

אתי עמרם
סדרת עבודות שנעשו על גבי גיליונות עיתון 'גזית' שהיה עיתון התרבות בארץ בשנות ה-40 של המאה ה-20  . על גביהם עמרם מציירת ציורים וכותבת מילים.

מיכאל בן אבו
מיכאל בן אבו מרבה לכתוב טקסטים אישיים ולשלבם ביצירתו הציורית והרישומית. בתערוכה יציג בן אבו, קבוצת רישומים שאפשר לדפדף בה כאילו היו קלפי משחק בקופסא. על גבי הקופסא כתב 'סיפור ערש לא לילדים' .כל הציורים מציגים דיוקן עצמי נטול ידיים, לעיתים נטול ראש אבל ברובם הלב מודגש וצבעוניותו וורודה כבמשחק. לצידם מציג עבודת וידיאו ( 'היוולדות', המציגה 'תשליך פיזי ונפשי בחוף הים)

דפנה שלום
דפנה שלום מציגה עבודה מסדרת העבודות האחרונות שלה בהם היא עוסקת בשפה מקודדת וברישום וציור. היא מקדדת טקסטים ידועים באמצעות כתב ברייל אותו היא סורקת ועליו היא פועלת. בפועל הצופה נחשף אל כתב הברייל אבל אינו יכול לפענחו משום שאינו קורא. כתב זה הציור הוא שכבה נוספת מפוענחת למחצה המציבה אתגר בפני הצופה.

פתיחת התע'  מוצ"ש 2.2.19

נעילה 25.4.19

אוצרת: אפי גן

שעות פעילות הגלריה- ימים ב-ה', שבת 10:00-13:00, יום ב' 16:00-18:00

כתובת- בית גורדון- לונדון, אחד העם 8 ראשון לציון, טל' 7572821

 
www.hironit.co.il

 

 

 

 

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד