החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
טאבים צד
דלג על טאבים צד
אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה
סוף אזור כפתורי הרשמה לפעילויות החברה

הניצחון הסופי

במסגרת סל תרבות עירוני צפו לאחרונה מעל 2,200 מתלמידי החטיבות העליונות בהצגה  "הניצחון הסופי" של תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער

גל גפן- 22.3.18 גיליון 2432

המחזה אותו כתב וביים נועם שמואל, מעלה את סיפורו המצמרר של ד"ר פיליקס זנדמן, ממייסדי חברת "ווישי" העולמית, שהוסתר במהלך מלחמת העולם השנייה בבור קטן ושרד בתנאים נשגבים מבינת אדם. בבגרותו הפך פליקס לאחד הממצאים והתעשיינים הדגולים של המאה העשרים.במלחמת העולם השנייה, כשהוא בן 15, הסתתר פליקס במשך 17 חודשים בבור מתחת לביתה של משפחת פוחלסקי הפולניה. יחד עם דודו סנדר ושני יהודים נוספים. הארבעה שהסתופפו בבור אפל וחוו פחד קיומי תמידי השתדלו לשמור על צלם אנוש. פליקס ניצל את השהות בבור ולמד מדודו סנדר מתמטיקה ופיזיקה באמצעות דמיון בלבד, בשל העדר מחברת או עפרון, לימודים אלו, הניחו היסודות להפיכתו למדען ולאיש עסקים חובק עולם בבגרותו. כשהסתיימה המלחמה ופליקס החל את דרכו כאדם עצמאי, הפך כאמור למדען ואיש חזון. פליקס, הקים את חברת "ווישי" העולמית שנקראה על שם עיירת מולדתה של סבתו והפך אותה ליצרנית הרכיבים האלקטרונים הגדולים בעולם. 70 פטנטים רשומים על שמו- פליקס זנדמן.

תרומתו המשמעותית של ד"ר זנדמן לביטחון מדינת ישראל הייתה המצאת ה"שרווןל התרמי" אשר הפך את טנק המרכבה לטנק המדוייק בעולם. את התרומה הזו הוא העניק לצה"ל כמתנה. מחויבותו לכלכת ולתעשיית המדינה הובילה להקמת מפעלים רבים ליצירת אלפי מקומות עבודה בישראל.

סבתו תמה, לימדה אותו שמידת האדם היא כמידת החסד שהוא עושה לזולתו טאכן מעשייה של סבתו הובילו את העוזרת הפולנייה להסתיר אותם תחת מיטתה למשך 17 חודשים / יאנה פוחלסקי, אשר העניקה מחסה בביתה לפליקס ושלושת היהודים החרים, הוכרה יחד עם משפחתה כחסידי אומות עולם.

מנהלת סל תרבות עירוני, ד"ר הילה דוד: " במקרה של פליקס, הניצחון הוא ניצחון אישי , המהווה השראה לכלל, וגם ניצחון כוחה של הרוח. 


הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד